Не є страховим випадком та Страховиком не здійснюється страхова виплата у разі якщо страховий випадок стався внаслідок:
- Будь-якого ядерного впливу, бактеріологічного, хімічного або радіоактивного забруднення, засобів та/або зброї.
- Військових/антитерористичних операцій/ заходів/ дій або введення надзвичайного, особливого чи військового (воєнного) стану, порушення вимог і розпоряджень органів влади і управління на період дії такого стану.
- Громадських заворушень, масових безладів, зібрань, мітингів, заворушень, збройних конфліктів, громадянської війни, революції, заколоту, повстання, страйку, путчу, війни, вторгнення, ворожих дій іноземного противника, стану облоги, військового перевороту, захоплення влади, локауту, диверсії, тероризму, мародерства або грабежів, викрадень, підпалу, підриву чи іншого незаконного заволодіння, знищення або пошкодження майна та/або вчинення кримінальних правопорушень проти життя та здоров’я особи, що сталися за вказаних умов.
- Дії мін, бомб, будь-якої іншої військової зброї або техніки.
- Дій (бездіяльності) державних та/або місцевих органів або осіб цих органів.
- Діяльності Збройних Сил України, правоохоронних органів, інших підрозділів або формувань, створених в умовах військових/антитерористичних операцій/ заходів/ дій, служби та/або участі Застрахованої особи у вказаних органах, підрозділах, формуваннях або у здійсненні вказаної діяльності.
- Конфіскації, націоналізації, примусового вилучення, реквізиції, арешту, знищення або пошкодження майна відповідно до вимог державних та/або місцевих органів влади.
- Блокування транспортних комунікацій, а також захоплення транспортного підприємства, захоплення державних або громадських будівель чи споруд.
- Опору представникові влади, правоохоронного органу, та інших суб’єктів, які мають відповідні права, самоправства, викрадення, привласнення, вимагання документів, штампів та печаток.
- Діяльності будь-яких несанкціонованих органів, адміністрацій або влади.
- Протиправних дій третіх осіб або насильницьких дій, завданих в умовах нестабільного правопорядку, іншого негативного впливу в результаті зазначених подій;
- Заходів, прийнятих для того, щоб привести під контроль, попередити або припинити будь-яку подію, що сталася за вказаних умов;
- Будь-яких дій, пов’язаних з вказаними подіями, якщо такі дії не сталися б за відсутності таких подій.
- Будь-яких з вказаних подій, якщо під час цих подій було неможливим надання/ своєчасне надання належної медичної допомоги або було неможливим проведення/ своєчасне проведення евакуації Застрахованої особи з території дії вказаних подій.
За договором страхування не відшкодовуються:
- Непрямі збитки (неодержані доходи, простій, перерва у виробництві, податки, штрафи, пені, інші (у тому числі адміністративні) санкції, визначені договором страхування чи законодавством України, упущена вигода).
- Моральна шкода.
- Шкода, заподіяна внаслідок перевезення, зберігання чи застосування вибухових пристроїв та/або речовин, вогнепальної зброї;
- Шкода, заподіяна власному майну Страхувальника або майну, що використовується Страхувальником на підставі договору оренди (лізингу);
- Шкода, визначена письмовою вимогою (претензією) Потерпілої особи, що визнана Страхувальником, але не погоджена Страховиком.
- Шкода, заподіяна Потерпілим особам, які несанкціоновано перебували на об`єкті підвищеної небезпеки.
Не підлягають страховому відшкодуванню:
- Претензії та позови по шкоді, що заподіяна Потерпілій особі внаслідок навмисних дій цієї Потерпілої особи.
- Претензії та позови по шкоді, що заподіяна з причин, про які Страхувальнику (Особі, відповідальність якої застрахована) було відомо до початку дії договору страхування.
- Претензії та позови по шкоді, що заподіяна Потерпілій особі, якщо Страхувальником (Особою, відповідальність якої застрахована) не були вжиті заходи для порятунку або збереження життя та здоров’я Потерпілих осіб, пошкодженого майна Потерпілих осіб без поважних на це причин.
Страховик не відшкодовує шкоду, заподіяну пошкодженням або знищенням:
- Злитків і виробів з дорогоцінних металів, коштовного та напівкоштовного каміння, біжутерії;
- Творів мистецтва, антикварних речей та витворів, медалей, музичних інструментів, тварин, предметів релігійного культу;
- Грошових знаків, дорожніх та банківських чеків, кредитних та обмінних карт, облігацій, засобів платежу або цінних паперів іншого роду.
Підставою для відмови у виплаті страхового відшкодування є:
- Вчинення умисного кримінального правопорушення або навмисні дії Страхувальника (Особи, відповідальність якої застрахована) або Вигодонабувача, спрямовані на настання страхового випадку, крім дій, вчинених у стані крайньої необхідності або самооборони.
- Подання Страхувальником (Особою, відповідальність якої застрахована) неправдивих відомостей під час укладення договору страхування або настання страхового випадку.
- Одержання Страхувальником (Вигодонабувачем) відшкодування збитків від особи, яка їх заподіяла, в повному обсязі.
- Несвоєчасне повідомлення Страхувальником (Особою, відповідальність якої застрахована) про настання страхового випадку без поважних причин, невиконання дій, які Страхувальник (Особа, відповідальність якої застрахована) повинен зробити в разі настання страхового випадку та інших обов’язків відповідно до умов договору страхування.
- Створення Страховикові перешкод у встановленні факту, причин та/або обставин настання страхового випадку та/або розміру заподіяних збитків.
- Неповідомлення (несвоєчасне повідомлення) Страхувальником про зміну обставин, що мають істотне значення для оцінки страхового ризику.
- Відновлення Потерпілою особою пошкодженого майна до моменту огляду його Страховиком та/або експертом.
- Відсутність документів, необхідних для визнання випадку страховим та здійснення страхового відшкодування.
- Відмова Потерпілої особи від претензій до Страхувальника (Особи, відповідальність якої застрахована).
- Наявність Страхувальника (Вигодонабувача) в переліку осіб, пов’язаних з провадженням терористичної діяльності або стосовно яких застосовано міжнародні та/або інші санкції, та/або ненадання документів та відомостей для його належної перевірки, ідентифікації та верифікації, відповідно до умов, передбачених договором страхування.
- Подія сталася за межами території дії договору страхування.
- Подія сталася у період, за який не сплачений страховий платіж.
- Збитки не можуть бути віднесені до будь-якого зі страхових ризиків.
- Подія належить до переліку винятків зі страхових випадків.
- Підстави, встановлені законодавством.
Страхові суми (ліміти відповідальності) встановлюються для кожного ОПН (для кожного об’єкту страхування).
Страхова сума встановлюється в гривнях та є агрегатною (зменшується після виплати страхового відшкодування).
Умови здійснення страхового відшкодування:
- Страхове відшкодування виплачується на підставі письмової заяви Страхувальника (його правонаступника або Вигодонабувача) і рішення Страховика про визнання випадку страховим (Страхового акту).
- Страховик приймає рішення про визнання або невизнання випадку страховим протягом 15 (п’ятнадцяти) робочих днів з дня отримання письмової Заяви на виплату страхового відшкодування, документів, передбачених договором страхування, та сплачує страхове відшкодування протягом 3 (трьох) робочих днів після прийняття відповідного рішення.
- Страховик має право відстрочити прийняття рішення про визнання або невизнання випадку страховим у випадках та на строк, передбачені договором страхування.
- Виплата страхового відшкодування здійснюється Потерпілим особам або, у випадку їх смерті, спадкоємцям Потерпілих осіб згідно з чинним законодавством.
- У разі самостійної компенсації Страхувальником заподіяної шкоди Потерпілим особам (за письмовим погодженням зі Страховиком), виплата страхового відшкодування здійснюється Страхувальнику після надання документів, які підтверджують факт та розміри цих виплат Потерпілим особам.
- Виплата страхового відшкодування може здійснюватись шляхом оплати підприємствам, установам та організаціям, що надають послуги з ремонту пошкодженого майна, лікування Потерпілих осіб та інші послуги, пов`язані з відшкодуванням шкоди.
Порядок розрахунку та розмір страхового відшкодування:
- Розмір шкоди встановлюється:
1) На підставі заяви (вимоги, претензії) Потерпілої особи до Страхувальника або Страховика, підтвердженої документами компетентних органів, медико-соціальних експертних комісій (МСЕК, ЛКК), органів соціального забезпечення тощо, про причини, наслідки і обсяг заподіяної шкоди.
2) Незалежними експертами/ оцінювачами при наявності спору щодо розміру збитку, що може бути вирішений шляхом переговорів Страховика, Страхувальника і Потерпілої особи між собою.
3) На підставі рішення суду, що набрало законної сили у разі подання Потерпілою особою судового позову до Страхувальника, за яким порушено судову справу.
- Розмір страхового відшкодування визначається згідно з умовами договору страхування з урахуванням:
1) розміру страхової суми за договором страхування;
2) здійснених виплат страхових відшкодувань за договором страхування (крім випадків, коли Страхувальник відновив страхову суму);
При відшкодуванні шкоди, заподіяної життю та здоров’ю однієї і кожної Потерпілої особи, сума страхового відшкодування визначається наступним чином:
Розмір страхового відшкодування у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я Потерпілої особи, яке призвело до встановлення інвалідності, визначається в розмірі відшкодування, визначеному відповідно до Цивільного кодексу України, з урахуванням того, що: загальний мінімальний розмір страхової виплати одній Потерпілій особі становить 10 мінімальних заробітних плат у місячному розмірі, встановленому законом на 01 січня року, в якому настав страховий випадок; загальний максимальний розмір страхової виплати одній Потерпілій особі становить 150 мінімальних заробітних плат у місячному розмірі, встановленому законом на 01 січня року, в якому настав страховий випадок.
Страхове відшкодування у зв`язку зі смертю Потерпілої особи здійснюється у розмірі, що встановлений статтею 1200 Цивільного кодексу України, кожній особі, яка має право на таке відшкодування, рівними частинами.
Розмір страхового відшкодування утриманцям одного померлого за весь період їх отримання не може бути: меншим, ніж 15 мінімальних заробітних плат у місячному розмірі, встановленому законом на 01 січня року, у якому настав страховий випадок; більшим, ніж 150 мінімальних заробітних плат у місячному розмірі, установленому законом на 01 січня року, у якому настав страховий випадок.
Страхове відшкодування у зв`язку з лікуванням Потерпілої особи визначається у розмірі обґрунтованих витрат, пов`язаних із доправленням, розміщенням, утриманням, діагностикою, лікуванням, протезуванням та реабілітацією такої особи у відповідному закладі охорони здоров`я, медичним піклуванням, лікуванням у домашніх умовах та придбанням лікарських засобів. Зазначені витрати та необхідність їх здійснення підтверджуються документально відповідним закладом охорони здоров`я.
Якщо Страхувальником (Вигодонабувачем) не надано документи, що підтверджують розмір витрат, зазначених у договорі страхування, або їх документально підтверджений розмір є меншим, ніж мінімальний розмір, визначений відповідно до умов договору страхування, Страховик здійснює страхову виплату в мнімальному розмірі, визначеному в дог7оворі страхування.
Мінімальний розмір страхового відшкодування у зв`язку з лікуванням Потерпілої особи становить 1/15 розміру мінімальної заробітної плати в місячному розмірі, встановленому законом на 01 січня року, в якому настав страховий випадок, за кожний день лікування, але не більше ніж 20 мінімальних заробітних плат у місячному розмірі, встановленому законом на 01 січня року, в якому настав страховий випадок за весь час втрати працездатності (перебування на лікуванні). Загальний максимальний розмір страхового відшкодування на лікування однієї Потерпілої особи становить 150 мінімальних заробітних плат у місячному розмірі, встановленому законом на 01 січня року, у якому настав страховий випадок.
Не підлягають відшкодуванню витрати на лікування захворювань, клінічних станів потерпілої третьої особи, які не мають клінічно вираженої картини перебігу, та не підтверджені відповідними документами закладів охорони здоров`я.
Якщо внаслідок страхового випадку сталося ушкодження здоров`я Потерпілої особи й такій особі була здійснене страхове відшкодування, а в подальшому внаслідок цього страхового випадку такій Потерпілій особі була встановлена інвалідність (у тому числі зміна групи інвалідності на вищу) або протягом одного року після страхового випадку внаслідок цього страхового випадку настала смерть Потерпілої особи, страхове відшкодування здійснюється у розмірі, встановленому відповідно до Цивільного кодексу України та з урахуванням вимог договору страхування, за вирахуванням раніше здійсненого страхового відшкодування.
Загальний розмір усіх здійснених страхових відшкодувань у разі завдання шкоди майну Потерпілих осіб не повинен перевищувати 20 відсотків страхової суми, встановленої для такого об`єкта підвищеної небезпеки у договорі страхування.
Загальний розмір усіх здійснених страхових виплат у разі заподіяння шкоди навколишньому природному середовищу не повинен перевищувати 30 відсотків страхової суми, встановленої для такого об`єкта підвищеної небезпеки відповідно до договору страхування
Страхова виплата здійснюється Потерпілій особі (фізичній або юридичній особі, фізичній особі - підприємцю), правонаступнику (правонаступникам) чи спадкоємцю (спадкоємцям) Потерпілої особи, яка загинула (померла), не пізніше одного року після настання страхового випадку внаслідок такого страхового випадку, їх законним представникам або погодженим з ними особам, які здійснюють чи здійснили лікування або сплатили витрати на лікування такої потерпілої третьої особи, надають (надавали) послуги з ремонту / відновлення пошкодженого майна.
Сумарний розмір страхових відшкодувань за договором страхування не може перевищувати розміру страхової суми за договором страхування, з урахуванням того, що Страховик зобов`язаний здійснити страхове відшкодування за всіма страховими випадками, що настали протягом строку дії договору страхування. При цьому грошова сума, у межах якої Страховик зобов`язаний здійснити виплату з настанням окремого страхового випадку, дорівнює відповідній страховій сумі, зменшеній на величину вже здійснених відповідних страхових відшкодувань за договором страхування.
Договір страхування вважається виконаним і його дія припиняється з дати здійснення страхових відшкодувань, сума яких дорівнює розміру страхової суми за договором страхування.
У разі якщо розмір страхового відшкодування за шкоду, заподіяну життю та здоров`ю або майну потерпілих третіх осіб, навколишньому природному середовищу внаслідок страхового випадку, з урахуванням обмеження страхової суми на одну Потерпілу особу перевищує встановлений розмір страхової суми за одним страховим випадком, розмір страхового відшкодування кожній Потерпілій особі пропорційно зменшується.
У першу чергу здійснюється відшкодування шкоди, заподіяної життю та здоров`ю Потерпілої особи, та витрат на її лікування. Відшкодування збитків, заподіяних майну фізичних осіб та фізичних осіб - підприємців, здійснюється у другу чергу. Відшкодування збитків, заподіяних майну юридичних осіб, здійснюється у третю чергу. Відшкодування збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу, здійснюється в четверту чергу.
Якщо винними у заподіянні шкоди крім Страхувальника є інші особи, то Страховик виплачує страхове відшкодування пропорційно ступеню вини Страхувальника, визначеної відповідно до рішення суду, що набрало законної сили.
Посилання на цю інформацію ви можете знайти тут